I am extremely grateful to have had the opportunity to have a ceremony guided and organised by Klara. After meeting a couple of times in order for us to go through the various aspects of Ceremony and what it was that my intentions were, I found that Klara has a wonderful way of really hearing what I have to say. During the ceremony, she skilfully made me feel at ease with the whole process and it felt safe for me to express myself. It was a beautiful experience and something that I would like to be apart of again sometime in the near future. 

                                             -Shamanic Therapy and Ceremony Participant: Zimbabwe, July, 2017

 

Takie magiczne osoby jak Klara spotyka się na swojej drodze bardzo rzadko i od pierwszego wejrzenia i czucia się wie, że to coś wyjątkowego. Ta kobieta nosi w sobie ogromną mądrość, pokorę i bezwarunkową miłość dla wszystkich istot wokół, dzieląc się piękną relacją z naturą i samym sobą. Otwiera na samego siebie, pokazuje jak siebie pokochać, jak dostrzec w sobie samym piękno. Sesja masażu indyjskiego z elementami reiki i czas na konwersacje przed i po sesji to coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyłam i czego nigdy nie zapomnę. To coś co dzieje się tu i teraz i zaprowadza ogromne zmiany zarówno w ciele jak i ogólnym samopoczuciu. Każde słowo, które wypowiada Klara jest niesamowicie trafne i trafiające w sedno. Aż ciarki przechodzą po plecach. Śpiew, który pojawił się podczas sesji sprawił, że moje serce otworzyło się. Nareszcie uwierzyłam, że kierunek, w którym zmierzam jest dobry. Poczułam, że jestem gotowa na poznanie siebie samej jeszcze bardziej. Dziękuję i do zobaczenia!

English Translation: It is rare to meet such magical people as Klara on ones path, and at first sight and feel one knows, that this is something unique. This woman carries with her enormous wisdom, humility, and unconditional love for all creatures, sharing her beautiful relationship with nature and with herself. She opens a person to themselves and shows how to love oneself, how to see within oneself beauty. The session of Native-American-Reiki massage, and the talking before and after the session was something I had never experienced before, and something I will never forget. This is something that happens in the here and now, and immediately introduces huge changes in the body and in your self-esteem and feeling in general. Ever word spoken by Klara is clarifying, revealing, and exactly what needed to be said - so much so that I got goosebumps. The singing that showed up during the session caused my heart to open. I could finally believe that the direction that I am going in is good. I felt that I am ready to get to know myself even better. Thank you, and until next time!

Natalia from Poland, September, 2017

 

Klara is a skilled and sensitive ceremony facilitator. This is my third ceremony with her and they have all been wonderful experiences. She creates beautiful music and is caring and perceptive. She combines a really remarkable musical talent with deep knowledge, openness, and empathy to help create truly sacred spaces. I feel lucky to have the opportunity to participate in ceremony with her and hope that I will have many more opportunities in the future.

- Ceremony Participant: Arizona, 2018

https://osobnyteatrosobny.blogspot.com/2019/04/pani-klara.html?fbclid=IwAR1MGcz_jIc-uaC71dVuytYls9Xv6OzYG0vaxzoON-WE0erPWjYH07guBCM

-Recenzja Sztuki Teatralnej, ‘Ceremonia Ludzi Niezdolnych do Krzyku’, 2019

https://www.tygodnikpowszechny.pl/bangiza-znaczy-olsnienie-158168 - ‘Bangiza znaczy olśnienie’, Tygodnik Powszechny, 2019